
HP 14-AM081TU Laptop (6th Gen Core i5/ 4GB/ 1TB/ Win 10)
$420.98 • Out Of Stock • By HP
HP 14-AM081TU Laptop (6th Gen Core i5/ 4GB/ 1TB/ Win 10) price in United States starts from $420.98.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$420.98
Search
Features
- 2.3GHz Intel Core i5-6200U processor
- 4GB DDR4 memory is upgradable to 16GB (2 SODIMM slots each expandable to 8GB)
- 1TB 5400rpm Serial ATA hard drive
OUT OF STOCK
HP 14-AM081TU Laptop (6th Gen Core i5/ 4GB/ 1TB/ Win 10) Specs
- 2.3GHz Intel Core i5-6200U processor
- 4GB DDR4 memory is upgradable to 16GB (2 SODIMM slots each expandable to 8GB)
- 1TB 5400rpm Serial ATA hard drive
Technical Details
| Brand | HP |
| Colour | Turbo Silver |
| RAM Size | 4 GB |
| Item Width | 34.5 Centimeters |
| Item Height | 24 Millimeters |
| Item Weight | 1.94 Kg |
| Screen Size | 14 Inches |
| Wireless Type | 802.11bgn |
| Processor Type | Core i5 6200U |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Connectivity Type | Wi-Fi, Bluetooth-V4 |
| Item Model Number | 14-AM081TU-cr |
| Memory Technology | DDR4 |
| Product Dimensions | 24.2 x 34.5 x 2.4 cm |
| Included Components | Laptop |
| Graphics Coprocessor | Intel HD 520 |
| Hard Disk Technology | Serial ATA |
| Number Of HDMI Ports | 1 |
| Number Of USB 2 0 Ports | 2 |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Maximum Display Resolution | 1366x768 |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21R1002SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 255U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










