



HP 15-fr0025TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$763.75 • View Prices • By HP
HP 15-fr0025TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $763.75.
- Share
$763.75
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 15-fr0025TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win1… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.6 mmAverage
- 1.65 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
HP 15-fr0025TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win1… Price History
You can check the price history of HP 15-fr0025TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $71,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 15-fr0025TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0467TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP 15-fr0025TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fc0476AU Laptop (AMD Ryzen 7 5825U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP 15-fr0025TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Samsung Galaxy Book 5 np750xhd-kd1in Laptop (Intel Core Ultra 5 225U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)HP 15-fr0025TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win1… Full Specs
General
| Model | 15-fr0025TU, 15-fr0025TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimensions | 359.8 x 236 x 18.6 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | FHD (1920 x 1080) micro-edge, 250 nits, 45% NTSC |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek 6 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft grey keyboard with numeric keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













