




HP 14s-cf3074TU Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10)
$385.43 • Out Of Stock • By HP
HP 14s-cf3074TU Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) price in United States starts from $385.43.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$385.43
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
HP 14s-cf3074TU Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.43 kgLight
Display
- 14 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILow
Performance
- 10th Gen Intel Core i3 1005G1
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Acer Predator Triton Neo 16 PTN16-51-71DY Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics RTX 4060)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)HP 14s-cf3074TU Laptop (10th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) Full Specs
General
| Model | 14s-cf3074TU (1V4R6PA) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| Dimensions | 324 x 225.9 x 19.9 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HD WLED Backlit SVA BrightView Display (220 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 112 PPI) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Integrated Digital Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i3 1005G1 |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1005G1 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














