





HP 14s-dq3033TU Laptop (Pentium N6000/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
$407.83 • View Prices • By HP
HP 14s-dq3033TU Laptop (Pentium N6000/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States starts from $407.83.
- Share
$407.83
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Pentium Silver N6000
- Quad Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 14s-dq3033TU Laptop (Pentium N6000/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.47 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 112 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Pentium Silver N6000
- 4 x (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Cores
- Quad Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
HP 14s-dq3033TU Laptop (Pentium N6000/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) Price History
You can check the price history of HP 14s-dq3033TU Laptop (Pentium N6000/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) below. The current price is $38,340. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Gigabyte G6X 9KG-43US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)HP 14s-dq3033TU Laptop (Pentium N6000/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) Full Specs
General
| Model | 14s-dq3033TU |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 324 x 225 x 17.9 mm |
| Weight | 1.47 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | BrightView, 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | Multi-format SD Media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision |
| Keyboard | Full-size, Jet black keyboard |
| Touchpad | Precision Touchpad Support |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Pentium Silver N6000 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Pentium Silver |
| Model | N6000 |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2933 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W Smart AC Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 12 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















