




HP 15-ac126TX (N8M31PA) Laptop (5th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ Win10/ 2GB Graph)
$517.4 • Out Of Stock • By HP
HP 15-ac126TX (N8M31PA) Laptop (5th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ Win10/ 2GB Graph) price in United States starts from $517.4.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$517.4
Search
Features
- 5th Gen Intel Core i5 5200U
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR3 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 2 GB AMD Radeon R5 Series M330 Graphics
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 15-ac126TX (N8M31PA) Laptop (5th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ Win10/ … Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 24.3 mmThick
- 2.19 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 100 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 5th Gen Intel Core i5 5200U
- 2 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 2.7 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 3 MB Cache
- 2 GB, AMD Radeon R5 Series M330 Graphics GraphicsSmallest
- 8 GB DDR3 RAMAverage
- 1 TB HDDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 1 x USB 3.0
- Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)HP 15-ac126TX (N8M31PA) Laptop (5th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB/ Win10/ … Full Specs
General
| Model | N8M31PA#ACJ |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 384 x 254.7 x 24.3 mm |
| Weight | 2.19 kg |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
Display
| Type | HD LED Backlit Widescreen BrightView Display |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | 10/100BASE-T |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | HP TrueVision HD Webcam |
| Keyboard | Full-size Textured Island Style Keyboard with Numeric Keypad |
| Touchpad | Touchpad with Windows 10 Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Single Digital Microphone |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Sound | DTS Studio Sound |
| Optical Drive | SuperMulti DVD RW with Double Layer Drive |
| Optical Drive Speed | 8x |
Processor
| Processor | 5th Gen Intel Core i5 5200U |
| Speed | 2 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 2.7 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 5200U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon R5 Series M330 Graphics |
| Dedicated Memory | DDR3 2 GB |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR3 |
| RAM Bus Speed | 1600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 8 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















