


HP 15-eg3036TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home)
$907.35 • Out Of Stock • By HP
HP 15-eg3036TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $907.35.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$907.35
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Integrated Integrated
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 15-eg3036TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 … Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.75 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1360P
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Integrated Integrated Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 15-eg3036TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook S16 S3607CA-SH077WS Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)HP 15-eg3036TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 … Full Specs
General
| Model | 15-eg3036TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.75 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | micro-edge, Low Blue Light, Brightness: 300 nits, Color Gamut: 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, backlit, Natural Silver keyboard with numeric keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1360P |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1360P |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Details | 41 Wh Li-ion Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












