


HP 15-fc0499AU Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$486.61 • View Prices • By HP
HP 15-fc0499AU Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $486.61.
- Share
$486.61
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 3 7320U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 15-fc0499AU Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.59 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 3 7320U
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 8 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
HP 15-fc0499AU Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Price History
You can check the price history of HP 15-fc0499AU Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $46,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 15-fc0499AU Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad 1 15ALC7 82R400XSIN Laptop (AMD Ryzen 5 5500U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)HP 15-fc0499AU Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Model | 15-fc0499AU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | FHD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, Color Gamut: 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD camera |
| Keyboard | Full-size, soft grey keyboard with numeric keypad |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 3 7320U |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | 7320U |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












