


HP 15-fc0704AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$517.68 • View Prices • By HP
HP 15-fc0704AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $517.68.
- Share
$517.68
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 15-fc0704AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.59 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh BatteryGood
HP 15-fc0704AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Price History
You can check the price history of HP 15-fc0704AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $49,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 15-fc0704AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fc1004AU Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP 15-fc0704AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP 245 G10 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)HP 15-fc0704AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Full Specs
General
| Model | 15-fc0704AU |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, Color Gamut: 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7530U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












