

HP 15-fd1299TU Laptop (Intel Core 3 100U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$481.26 • View Prices • By HP
HP 15-fd1299TU Laptop (Intel Core 3 100U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $481.26.
- Share
$481.26
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 3 100U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 15-fd1299TU Laptop (Intel Core 3 100U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.6 mmAverage
- 1.65 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Intel Core 3 100U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel Integrated Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
HP 15-fd1299TU Laptop (Intel Core 3 100U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Price History
You can check the price history of HP 15-fd1299TU Laptop (Intel Core 3 100U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $44,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00TYUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-050US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics RTX5080) vs Lenovo Legion Pro 7i 83F50014US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080)
Dell Inspiron 16 5640 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP 15-fd1299TU Laptop (Intel Core 3 100U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Full Specs
General
| Model | 15-fd1299TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home |
| Dimensions | 359.8 x 236 x 18.6 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek 6 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft grey keyboard with numeric keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Dual speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 3 100U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 3 |
| Model | 100U |
| Chipset | Intel integrated SoC |
Graphics
| GPU | Intel Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











