




HP 15s-du1079TX Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB/ Win10/ 2GB Graph)
$594.23 • Out Of Stock • By HP
HP 15s-du1079TX Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB/ Win10/ 2GB Graph) price in United States starts from $594.23.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$594.23
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i5 10210u
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 2 GB NVIDIA GeForce MX110
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
HP 15s-du1079TX Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB/ Win10/ 2GB… Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 20 mmThick
- 1.74 kgHeavy
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 10210u
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- 2 GB, NVIDIA GeForce MX110 GraphicsSmallest
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)HP 15s-du1079TX Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB/ Win10/ 2GB… Full Specs
General
| Model | 15s-du1079TX |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 242 x 359 x 20 mm |
| Weight | 1.74 kg |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 10210u |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 10210u |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce MX110 |
| Dedicated Memory | 2 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














