

HP 15s-eq2213AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$486.53 • View Prices • By HP
HP 15s-eq2213AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $486.53.
- Share
$486.53
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows OS
- Backlit Keyboard
HP 15s-eq2213AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.69 kgHeavy
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U
- 4 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 4 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP 15s-eq2213AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Price History
You can check the price history of HP 15s-eq2213AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $46,693. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Acer Predator Triton Neo 16 PTN16-51-71DY Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics RTX 4060)HP 15s-eq2213AU Laptop (AMD Ryzen 3 5300U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Series | Laptop |
| Model | 15s- eq2213AU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home, Windows 11 Home |
| Dimensions | 358 x 242 x 17.9 mm |
| Weight | 1.69 kg |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 250 nits, Color Gamut: 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 5 (Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac), Dual Band |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | 1 multi-format SD media card reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size island-style Backlit Natural Silver keyboard with numeric keypad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated dual array digital microphones |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 3 5300U |
| Speed | 4 x 2.6 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 3 |
| Model | 5300U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Details | 41 Wh Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, adapter, cables and user manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











