

HP 15s-FR2511TU Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home)
$524.47 • Out Of Stock • By HP
HP 15s-FR2511TU Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home) price in United States starts from $524.47.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$524.47
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 15s-FR2511TU Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win … Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.7 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- 2 x (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
HP OmniBook X Flip B5UJ4UA#ABA 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 16GB/ 256GB SSD/ macOS)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)HP 15s-FR2511TU Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win … Full Specs
General
| Model | 15s-FR2511TU |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.5 x 242 x 17.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Micro-Edge, 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x SuperSpeed USB Type-C 5Gbps Signaling Rate, 2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps Signaling Rate |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | Multi-format SD media card reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 720p HD Camera |
| Keyboard | Full-size, Natural Silver Keyboard with Numeric Keypad |
| Touchpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support, Precision Touchpad Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i3 1115G4 |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1115G4 |
| Generation | 11th Gen |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45 W Smart AC Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 9 hours |
| Battery Details | 41 Wh Li-ion |
Extra
| Included Software | MS Office Home and Student |
| Sales Package | Laptop, AC Adapter, User Guide, Manuals |
| Other Features | MU-MIMO supported, Modern Standby (Connected), Alexa Built-in |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











