


HP 240 G9 6S6U4EA Notebook Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
$606.17 • Out Of Stock • By HP
HP 240 G9 6S6U4EA Notebook Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) price in United States starts from $606.17.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$606.17
Search
Features
- 12th Gen Intel Core i7 1255U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Intel Iris X Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 240 G9 6S6U4EA Notebook Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 1255U
- 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Intel Iris X Graphics Graphics
- 16 GB DDR4X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)HP 240 G9 6S6U4EA Notebook Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512… Full Specs
General
| Series | 240 G9 |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 324 x 225.9 x 19.9 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Spill-resistant Backlit with white LED lighting Numeric keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual array microphones |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| Sound | Stereo |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 1255U |
| Speed | 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1255U |
| Generation | 12th Gen |
| Chipset | 1255U |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Intel Iris X Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4X |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 7.5 hours |
Extra
| Sales Package | Main Laptop, Adapter, user manual |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












