

HP 250 G9 8Y2Y9PA Laptop (Intel Celeron N4500/ 8 GB RAM/ 256GB SSD/ DOS)
$417.87 • Out Of Stock • By HP
HP 250 G9 8Y2Y9PA Laptop (Intel Celeron N4500/ 8 GB RAM/ 256GB SSD/ DOS) price in United States starts from $417.87.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$417.87
Search
Features
- Intel Celeron N4500
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- DOS OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP 250 G9 8Y2Y9PA Laptop (Intel Celeron N4500/ 8 GB RAM/ 256GB… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: DOS
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.74 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 100 PPILowest
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4500
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)HP 250 G9 8Y2Y9PA Laptop (Intel Celeron N4500/ 8 GB RAM/ 256GB… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | 250 G9 |
| Model | 8Y2Y9PA |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | DOS |
| Dimensions | 358 x 242 x 19.9 mm |
| Weight | 1.74 kg |
| Warranty | 1 year Domestic warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits Brightness, 45% NTSC |
| Dual Display | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (5 Gbps), 2 x USB Type-A (5 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
| Other Ports | 1 x 3.5 mm Headphone/Microphone Combo Jack |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-Size Keyboard with Numeric Keypad |
| Touchpad | Multi-Touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Dual Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4500 |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | HP Smart 65 W AC Power Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











