




HP 255 G9 7B1L8PA Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512 GB SSD/ Win11 Home)
$508.04 • View Prices • By HP
HP 255 G9 7B1L8PA Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512 GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $508.04.
- Share
$508.04
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5625U
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon Graphics
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 255 G9 7B1L8PA Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512 GB SSD/ … Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business, Performance
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.75 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 100 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 5 5625U
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP 255 G9 7B1L8PA Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512 GB SSD/ … Price History
You can check the price history of HP 255 G9 7B1L8PA Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512 GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $48,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 255 G9 7B1L8PA Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512 GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fc0155AU Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP 255 G9 7B1L8PA Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512 GB SSD/ Win11 Home) vs HP 255 G10 B15J0PT Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Dos)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)HP 255 G9 7B1L8PA Laptop (AMD Ryzen 5 5625U/ 8GB/ 512 GB SSD/ … Full Specs
General
| Series | G9 |
| Model | 255 G9, Notebook |
| Utility | Everyday Use, Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (32-bit) |
| Dimensions | 324 x 225 x 17.9 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | HD |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD camera |
| Keyboard | Full-size island-style, spill and pick resistant keyboard |
| Touchpad | Touchpad with multi-touch gesture support |
| Inbuilt Microphone | integrated digital microphone |
| Speakers | Stereo speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 5 5625U |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 5625U |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
| Hard Disk Speed | 3200 RPM |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | HP Smart 45 W External AC |
| Battery Backup | Upto 4 hours |
| Battery Details | 41 Wh Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














