




HP Chromebook 11MK G9 EE Laptop (MediaTek MT8183/ 4GB/ 32GB eMMC/ Chrome OS)
$165.82 • View Prices • By HP
HP Chromebook 11MK G9 EE Laptop (MediaTek MT8183/ 4GB/ 32GB eMMC/ Chrome OS) price in United States starts from $165.82.
- Share
$165.82
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- MediaTek Kompanio 500 500
- Octa Core
- 4 GB LPDDR4X RAM
- 32 GB eMMC Storage
- Arm Mali-G72 MP3
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
HP Chromebook 11MK G9 EE Laptop (MediaTek MT8183/ 4GB/ 32GB eM… Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.8 mmSlim
- 1.07 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsAverage
- ~ 135 PPIAverage
Performance
- MediaTek Kompanio 500 500
- 8 x 2 GHz Cores
- Octa Core
- Arm Mali-G72 MP3 Graphics
- 4 GB LPDDR4X RAMAverage
- 32 GB eMMC
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 1 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 47 Wh, 2 Cell BatteryGood
HP Chromebook 11MK G9 EE Laptop (MediaTek MT8183/ 4GB/ 32GB eM… Price History
You can check the price history of HP Chromebook 11MK G9 EE Laptop (MediaTek MT8183/ 4GB/ 32GB eMMC/ Chrome OS) below. The current price is $15,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)HP Chromebook 11MK G9 EE Laptop (MediaTek MT8183/ 4GB/ 32GB eM… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Chromebook |
| Model | 7D2W3PC#ACJ |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Chrome OS |
| Dimensions | 285 x 192 x 16.8 mm |
| Weight | 1.07 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 220 nits, 50% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Qualcomm Atheros 802.11b/g/n/a/ac (2x2) |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 2.0 |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Nano lock slot |
Input
| Camera | 720p HD camera |
| Touchpad | Touchpad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Single Microphone |
| Speakers | 2xW Stereo Speakers |
| Sound | HD Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | MediaTek Kompanio 500 500 |
| Speed | 8 x 2 GHz Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | MediaTek |
| Series | Kompanio 500 |
| Model | 500 |
Graphics
| GPU | Arm Mali-G72 MP3 |
| Brand | Arm |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4X |
| eMMC Storage | 32 GB |
Battery
| Battery | 47 Wh, 2 Cell Battery |
| Adapter Type | HP Smart 45 W USB Type-C adapter |
| Battery Backup | Upto 15.45 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














