




HP Chromebook 11MK G9 EE Touch Laptop (MediaTek MT8183/ 4GB/ 32GB eMMC/ Chrome OS)
$258.09 • Out Of Stock • By HP
HP Chromebook 11MK G9 EE Touch Laptop (MediaTek MT8183/ 4GB/ 32GB eMMC/ Chrome OS) price in United States starts from $258.09.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$258.09
Search
Features
- MediaTek Kompanio 500
- Octa Core
- 4 GB LPDDR4X RAM
- 32 GB eMMC Storage
- Arm Mali-G72 MP3
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels, Touch Screen
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Chromebook 11MK G9 EE Touch Laptop (MediaTek MT8183/ 4GB/ 3… Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.8 mmSlim
- 1.07 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 135 PPIAverage
- Touch Screen
Performance
- MediaTek Kompanio 500
- 8 x 2 GHz Cores
- Octa Core
- Arm Mali-G72 MP3 Graphics
- 4 GB LPDDR4X RAMAverage
- 32 GB eMMC
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 1 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 47 Wh, 2 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000BUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)
Dell Precision 3490 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)
HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)HP Chromebook 11MK G9 EE Touch Laptop (MediaTek MT8183/ 4GB/ 3… Full Specs
General
| Series | Chromebook |
| Model | 7D2W1PC#ACJ, 11MK G9 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Chrome OS |
| Dimensions | 285 x 192 x 16.8 mm |
| Weight | 1.07 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 220 nits, 50% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Qualcomm Atheros 802.11b/g/n/a/ac (2x2) |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 2.0 |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Nano lock slot |
Input
| Camera | 720p HD camera |
| Touchpad | Touchpad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Single Microphone |
| Speakers | 2xW Stereo Speakers |
| Sound | HD Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | MediaTek Kompanio 500 |
| Speed | 8 x 2 GHz Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | MediaTek |
| Series | Kompanio 500 |
Graphics
| GPU | Arm Mali-G72 MP3 |
| Brand | Arm |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4X |
| eMMC Storage | 32 GB |
Battery
| Battery | 47 Wh, 2 Cell Battery |
| Adapter Type | HP Smart 45 W USB Type-C adapter |
| Battery Backup | Upto 15.45 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














