




HP Chromebook x360 13b-ca0006MU Laptop (MediaTek Kompanio 1200/ 8GB/ 256 GB SSD/ Chrome OS)
$417.88 • Out Of Stock • By HP
HP Chromebook x360 13b-ca0006MU Laptop (MediaTek Kompanio 1200/ 8GB/ 256 GB SSD/ Chrome OS) price in United States starts from $417.88.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$417.88
Search
Features
- MediaTek Kompanio 1200
- Octa Core
- 8 GB LPDDR4x- RAM
- 256 GB SSD
- MediaTek Integrated Arm Mali Graphics
- 13.3 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Chromebook x360 13b-ca0006MU Laptop (MediaTek Kompanio 1200… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Chrome
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.7 mmSlim
- 1.34 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 166 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- MediaTek Kompanio 1200
- 8 x (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores
- Octa Core
- 2 MB Cache
- MediaTek Integrated Arm Mali Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR4x- RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 47 Wh, 2 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)HP Chromebook x360 13b-ca0006MU Laptop (MediaTek Kompanio 1200… Full Specs
General
| Series | Chromebook |
| Model | 13b-ca0006MU |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Chrome OS (64-bit) |
| Dimensions | 308.1 x 208.8 x 16.7 mm |
| Weight | 1.34 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | edge-to-edge glass, micro-edge, 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Micro SD Card Reader | 1 microSD media card reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction |
| Keyboard | Full-size, backlit, jet black keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | integrated dual array digital microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Audio by B&O, HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | MediaTek Kompanio 1200 |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core |
| Cache | 2 MB |
| Brand | MediaTek |
| Series | Kompanio |
| Model | 1200 |
| Chipset | MediaTek Integrated SoC |
Graphics
| GPU | MediaTek Integrated Arm Mali Graphics |
| Brand | MediaTek |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4x- |
| RAM Bus Speed | 4266 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 47 Wh, 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 45 W USB Type-C power adapter |
| Battery Details | 47 Wh Li-ion polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














