



HP Chromebook x360 14-da0004TU Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS)
$543.26 • Out Of Stock • By HP
HP Chromebook x360 14-da0004TU Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) price in United States starts from $543.26.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$543.26
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i5 8250U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- Intel Integrated UHD 620
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
OUT OF STOCK
HP Chromebook x360 14-da0004TU Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 6… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Chrome
- Utility: Performance
- Thickness: 16 mmSlim
- 1.68 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Touch Screen
Performance
- 8th Gen Intel Core i5 8250U
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Integrated UHD 620 Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
Connectivity
- Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus ROG Strix Scar 16 G635LX-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090) vs Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 6TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090)HP Chromebook x360 14-da0004TU Laptop (8th Gen Core i5/ 8GB/ 6… Full Specs
General
| Series | Chromebook x360 |
| Model | 14-da0004TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Chrome |
| Dimensions | 325.4 x 226.8 x 16 mm |
| Weight | 1.68 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Full HD LED Backlit Micro Edge IPS Touch Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Security Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full Size |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi Gesture Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Audio by Bang and Olufsen Play |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5 8250U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 8250U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
Extra
| Included Software | HP Audio Switch, Google Chrome, Google Play Store, Google Map, YouTube, Google Photo, Google Docs, Google Spreadsheet, Google Play Music |
| Sales Package | 2 in 1 Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Li-ion Battery, Seamless Integration of the Chrome OS and Google Play Store, Optimized for Google Assistant, 100 GB of Google Cloud Storage |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















