
HP Chromebook 14a-ca0505TU Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS)
$243.6 • Out Of Stock • By HP
HP Chromebook 14a-ca0505TU Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) price in United States starts from $243.6.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$243.6
Search
Features
- Intel Celeron N4120
- Quad Core, 4 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 64 GB Hard Disk
- Intel Integrated UHD 600
- 14 inches, 1366 x 768 pixels, Touch Screen
- Chrome OS OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Chromebook 14a-ca0505TU Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ … Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- OS: Chrome OS
- Utility: Performance
- Thickness: 18.8 mmAverage
- 1.49 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 112 PPILowest
- Touch Screen
- Anti Glare
Performance
- Intel Celeron N4120
- 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores
- Quad Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD 600 Graphics
- 4 GB DDR4 RAMAverage
- 64 GB HDDLargest
Connectivity
- Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
MSI Cyborg A15 AI B2HWGKG-096US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus ROG Strix Scar G18 G815LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)HP Chromebook 14a-ca0505TU Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ … Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | ChromeBook |
| Model | 14a-ca0505TU |
| Utility | Performance |
| OS | Chrome |
| Dimensions | 326 x 226 x 18.8 mm |
| Weight | 1.49 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wireless-AC 9560 Wi-Fi 5 (2x2) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full SIze Backlit Metal Keyboard |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Bang and Olufsen Play |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4120 |
| Speed | 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4120 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD 600 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 13 hours |
Extra
| Included Software | Communication: Google Hangouts, Google Maps, Multimedia and Entertainment: YouTube, Google Photos, Google Web Store, Netflix, Prime Video, Games, Software: Gmail, Google Calendar, Google Drive, Google Keep, Google Docs, Google Slides, Google Sheets |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










