






HP Elitebook 840 G8 4S1H5PA Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10)
$1,453.35 • Out Of Stock • By HP
HP Elitebook 840 G8 4S1H5PA Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) price in United States starts from $1,453.35.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,453.35
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Elitebook 840 G8 4S1H5PA Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 18 mmAverage
- 1.3 kgLight
- 2 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 157 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Elitebook 840 G8 4S1H5PA Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) vs HP EliteBook 845 G11 A9BA1EC Business Laptop (AMD Ryzen 5 8540U/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
HP Elitebook 840 G8 4S1H5PA Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) vs Lenovo ThinkPad X14 AI 2026 Laptop (Intel Core Ultra X9 388H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
HP Elitebook 840 G8 4S1H5PA Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) vs HP Spectre x360 16-f2005TX Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 4GB Graph)
HP Elitebook 840 G8 4S1H5PA Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) vs Apple MacBook Air 2025 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
HP Elitebook 840 G8 4S1H5PA Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) vs Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00D9IN Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050 Graph)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)HP Elitebook 840 G8 4S1H5PA Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512… Full Specs
General
| Model | 840 G8 (4S1H5PA) |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 (64-bit) |
| Dimensions | 215 x 323 x 18 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | FHD, 400 nits, 72% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel AX201 Wi-Fi 6 (2x2 |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















