



HP EliteBook 845 Business Laptop (AMD Ryzen 7 Pro 6850U/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
$788.21 • View Prices • By HP
HP EliteBook 845 Business Laptop (AMD Ryzen 7 Pro 6850U/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States starts from $788.21.
- Share
$788.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 6th Gen AMD Ryzen 7 Pro 6850U
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- AMD 680M Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
HP EliteBook 845 Business Laptop (AMD Ryzen 7 Pro 6850U/ 16GB … Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Business
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
Performance
- 6th Gen AMD Ryzen 7 Pro 6850U
- AMD 680M Graphics Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
HP EliteBook 845 Business Laptop (AMD Ryzen 7 Pro 6850U/ 16GB … Price History
You can check the price history of HP EliteBook 845 Business Laptop (AMD Ryzen 7 Pro 6850U/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $72,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2026 Z1L2000KL Laptop (Apple M5/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU) vs Apple MacBook Air 13 2026 Z1L6000RP Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo V15 G4 83CC002EUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512 GB SSD/ Win 11) vs Lenovo V15 G4 IRU 83CC0053IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)HP EliteBook 845 Business Laptop (AMD Ryzen 7 Pro 6850U/ 16GB … Full Specs
General
| Model | EliteBook 845 |
| Utility | Everyday Use, Business |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array World-facing Microphones. |
| Speakers | Dual Stereo Speakers |
| Sound | Audio by Bang & Olufsen |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 6th Gen AMD Ryzen 7 Pro 6850U |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 Pro |
| Model | 6850U |
| Generation | 6th Gen |
Graphics
| GPU | AMD 680M Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office 2021 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













