




HP EliteBook 860 G11 Laptop (Intel Ultra 7 155U vPro/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$999.99 • Out Of Stock • By HP
HP EliteBook 860 G11 Laptop (Intel Ultra 7 155U vPro/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core Ultra 7 155U with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 56 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$999.99
Search
HP EliteBook 860 G11 Laptop (Intel Ultra 7 155U vPro/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $999.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Intel Core Ultra 7 155U
- 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP EliteBook 860 G11 Laptop (Intel Ultra 7 155U vPro/ 16GB/ 51… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 155U
- 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores - 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 56 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP EliteBook 860 G11 Laptop (Intel Ultra 7 155U vPro/ 16GB/ 51… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ 20 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP EliteBook 860 G11 Laptop (Intel Ultra 7 155U vPro/ 16GB/ 51… Full Specs
General
| Series | EliteBook 860 G11 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45% NTSC, 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 (Type-A), 2 x Thunderbolt 4, |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 155U |
| Speed | 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 155U |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 56 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















