
HP EliteBook Ultra AI PC Laptop (Snapdragon X Elite / 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$1,760.35 • Coming Soon • By HP
HP EliteBook Ultra AI PC Laptop (Snapdragon X Elite / 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,760.35.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
HP EliteBook Ultra AI PC Laptop (Snapd… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
HP EliteBook Ultra AI PC Laptop (Snapd… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Qualcomm Snapdragon X Elite
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- 14 inches, 2240 x 1400 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
UPCOMING
HP EliteBook Ultra AI PC Laptop (Snapdragon X Elite / 16GB/ 51… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2240 x 1400 pixelsPoor
- ~ 189 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X Elite
- Qualcomm Adreno GPU Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF A15 FA507RM-ES73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)HP EliteBook Ultra AI PC Laptop (Snapdragon X Elite / 16GB/ 51… Full Specs
General
| Series | HP EliteBook Ultra AI PC |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2240 x 1400 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 300 nits, Edge-to-Edge Glass |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 1.5mm travel + 0.3mm dish keyboard with Copilot key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Elite |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X Elite |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 8400 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Adapter Type | USB Type-C Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











