




HP Envy 13 x360 D015TU (P4Y43PA) (6th Gen Ci5/ 4GB/ 256GB SSD/ Win10)
$776.67 • Out Of Stock • By HP
HP Envy 13 x360 D015TU (P4Y43PA) (6th Gen Ci5/ 4GB/ 256GB SSD/ Win10) price in United States starts from $776.67.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$776.67
Search
Features
- 6th Gen Intel Core i5 i7-6500U
- 4 GB DDR3 RAM
- 256 GB SSD
- Intel HD Graphics 520 DirectX 12 Support
- 13.3 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
OUT OF STOCK
HP Envy 13 x360 D015TU (P4Y43PA) (6th Gen Ci5/ 4GB/ 256GB SSD/… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 12.95 mmSlim
- 1.27 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 166 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 6th Gen Intel Core i5 i7-6500U
- 3 MB Cache
- Intel HD Graphics 520 DirectX 12 Support Graphics
- 4 GB DDR3 RAMSmall
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 3 x USB 3.0
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)HP Envy 13 x360 D015TU (P4Y43PA) (6th Gen Ci5/ 4GB/ 256GB SSD/… Full Specs
General
| Series | x360 |
| Model | (P4Y43PA) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 326.39 x 226.06 x 12.95 mm |
| Weight | 1.27 kg |
| Warranty | 1 Year onsite warranty with Accidental Damage Protection |
Display
| Type | Anti-glare Full High Definition LED Display |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | - Intel Dual Band Wireless-AC 7265 (802.11ac) |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD, SDHC, SDXC |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | HP TrueVision HD Webcam -1280 x 720 by 30 frames |
| Keyboard | Backlit Island-style Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad - Image sensor built-in for accurate Multi-touch Gesture support |
| Inbuilt Microphone | Dual array Digital Microphones |
| Speakers | Dual Speakers |
| Sound | Bang and Olufsen |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 6th Gen Intel Core i5 i7-6500U |
| CPU Score | 46 out of 100 |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | i7-6500U |
| Generation | 6th Gen |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics 520 DirectX 12 Support |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR3 |
| RAM Bus Speed | 1600 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Included Software | Windows 10 Home (64-bit), Windows 10 Home (64-bit), CyberLink YouCam; CyberLink PowerDirector; CyberLink PhotoDirector; Adobe® Shockwave® Player; CyberLink Power Media Player; User Guide documentation; iPass; Evernote; Dropbox |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














