


HP Envy x360 15-fh0015AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$791.35 • View Prices • By HP
HP Envy x360 15-fh0015AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $791.35.
- Share
$791.35
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Envy x360 15-fh0015AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512G… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 18.4 mmAverage
- 2.14 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Touch Screen
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 55 Wh, 4 Cell BatteryGood
HP Envy x360 15-fh0015AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512G… Price History
You can check the price history of HP Envy x360 15-fh0015AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $74,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Envy x360 15-fh0015AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook 16 2025 X1607CA-MB142WS Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo V15 G5 IRL 83HFA088US-N Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs HP Envy x360 2-in-1 14-ES101XAZ Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000BUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)HP Envy x360 15-fh0015AU Laptop (AMD Ryzen 5 7530U/ 16GB/ 512G… Full Specs
General
| Series | Envy x360 |
| Model | 15-fh0015AU |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357 x 236 x 18.4 mm |
| Weight | 2.14 kg |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | micro-edge, 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6E (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | 1 multi-format SD media card reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Full-size, backlit, nightfall black opaque keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Audio by Bang & Olufsen, HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 7530U |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 55 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C power adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, User manual, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












