



HP Omen 15-ce071TX (2GD81PA) Laptop (7th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB 128GB SSD/ Win10/ 4GB Graph)
$929 • View Prices • By HP
HP Omen 15-ce071TX (2GD81PA) Laptop (7th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB 128GB SSD/ Win10/ 4GB Graph) price in United States starts from $929.
- Share
$929
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen Intel Core i5 7300HQ
- Quad Core, 4 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 128 GB SSD
- 4 GB NVIDIA Geforce GTX 1050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
HP Omen 15-ce071TX (2GD81PA) Laptop (7th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB 128… Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.9 mmThick
- 2.6 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 7th Gen Intel Core i5 7300HQ
- 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Cores
- Quad Core, 4 Threads
- 6 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA Geforce GTX 1050 GraphicsAverage
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDD, 128 GB SSDSmallest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 5 x USB 3.0
- 0.92 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
HP Omen 15-ce071TX (2GD81PA) Laptop (7th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB 128… Price History
You can check the price history of HP Omen 15-ce071TX (2GD81PA) Laptop (7th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB 128GB SSD/ Win10/ 4GB Graph) below. The current price is $88,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus TUF Gaming A15 FA506NF-ES51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs MSI Thin 15 B13VF-2829US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)HP Omen 15-ce071TX (2GD81PA) Laptop (7th Gen Ci5/ 8GB/ 1TB 128… Full Specs
General
| Series | Omen |
| Model | 2GD81PA#ACJ |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 388.6 x 275.6 x 24.9 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
Display
| Type | Full HD LED Backlit Anti-glare Display |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 Gigabit |
| WiFi | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 5 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC Digital Media Reader) |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | HP Wide Vision HD Webcam, 0.92 MP |
| Keyboard | Dragon Red Backlit Island-style Keyboard with Numeric Keypad (Support 26-key nKRO Anti Ghosting Keys) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi Gesture Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in, Stereo Speakers |
| Sound | Bang and Olufsen Audio, HP Audio Boost 2.0 with Discrete Amplifier, DTS HeadphoneX for Simulated Surround Sound |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen Intel Core i5 7300HQ |
| Speed | 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 4 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 7300HQ |
| Generation | 7th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce GTX 1050 |
| Dedicated Memory | GDDR5 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 7200 RPM |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Cyberlink Power Media Player, Omen Audio Control, Omen Command Center, Support Assistant 8.0, Recovery Manager Installer for Windows 10 |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













