



HP Omen 16-wd0012TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$1,541.78 • View Prices • By HP
HP Omen 16-wd0012TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,541.78.
- Share
$1,541.78
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 16.1 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Omen 16-wd0012TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 23.9 mmThick
- 2.3 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16.1 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 137 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 83 Wh, 6 Cell BatteryGood
HP Omen 16-wd0012TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB… Price History
You can check the price history of HP Omen 16-wd0012TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) below. The current price is $146,134. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Omen 16-wd0012TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs HP Omen 16-ap0182AX Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 24GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5070 Graph)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP Omen 16-wd0012TX Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB… Full Specs
General
| Series | Omen |
| Model | 16-wd0012TX |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Dimensions | 369 x 259.4 x 23.9 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16.1 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 137 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Micro-edge, 250 nits, 45% NTSC, Screen To Body Ratio 83.17% |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Microphones |
| Speakers | Dual Speakers |
| Sound | Audio by Bang & Olufsen, HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | DDR5 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 83 Wh, 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 230 W Smart AC power adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













