



HP Omen 16-wf0061TX Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
$2,037.52 • Coming Soon • By HP
HP Omen 16-wf0061TX Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $2,037.52.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
HP Omen 16-wf0061TX Gaming Laptop (13t… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
HP Omen 16-wf0061TX Gaming Laptop (13t… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 13th Gen Intel Core i9 13900HX
- 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 16.1 inches, 2560 x 1440 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
HP Omen 16-wf0061TX Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB… Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 23.5 mmThick
- 2.35 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16.1 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixelsPoor
- ~ 182 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i9 13900HX
- 8 x (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 36 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 83 Wh, 6 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Omen 16-wf0061TX Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Asus Vivobook 14 X1404VAP-EB1542WS Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Edge NP750XQA-KB2US Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB eUFS/ Win 11)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Dell Inspiron 14 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)HP Omen 16-wf0061TX Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB… Full Specs
General
| Series | OMEN |
| Model | 16-wf0061TX |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 369 x 259.4 x 23.5 mm |
| Weight | 2.35 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16.1 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 182 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, 300 nits, 100% sRGB, 3 ms Response Time |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP True Vision 1080p FHD |
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with Numeric Keypad and 26 Key Rollover Anti-Ghosting Key technology, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Audio by Bang & Olufsen |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i9 13900HX |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 13900HX |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 83 Wh, 6 Cell Battery |
| Adapter Type | 280 W Smart AC power adapter |
| Battery Details | Li-ion polymer |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














