


HP OmniBook X 14-fe1011QU AI Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$901.18 • View Prices • By HP
HP OmniBook X 14-fe1011QU AI Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $901.18.
- Share
$901.18
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100
- Octa Core
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Qualcomm Adreno GPU
- 14 inches, 2240 x 1400 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP OmniBook X 14-fe1011QU AI Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 14.3 mmSlim
- 1.34 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 2240 x 1400 pixelsGood
- ~ 189 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100
- 8 x Cores
- Octa Core
- Qualcomm Adreno GPU Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 59 Wh BatteryGood
HP OmniBook X 14-fe1011QU AI Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-… Price History
You can check the price history of HP OmniBook X 14-fe1011QU AI Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $85,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook X 14-fe1011QU AI Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP OmniBook 5 Next Gen AI 14-he0014QU Laptop (Snapdragon X Elite X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)HP OmniBook X 14-fe1011QU AI Laptop (Snapdragon X Plus X1P-42-… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | OmniBook X Laptop AI |
| Model | 14-fe0121QU |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 312.9 x 223.5 x 14.3 mm |
| Weight | 1.34 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2240 x 1400 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Micro-edge, Corning, Gorilla Glass NBT, Low Blue Light, 300 nits, low power, 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Qualcomm FastConnect 7800 Wi-Fi 7 (2x2) |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge), 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 5MP IR Camera, 5 MP |
| Keyboard | Full-Size, Backlit, Soft Grey Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100 |
| Speed | 8 x Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | Qualcomm |
| Series | Snapdragon X Plus |
| Model | X1P-42-100 |
Graphics
| GPU | Qualcomm Adreno GPU |
| Brand | Qualcomm |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 59 Wh Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 26 hours |
Extra
| Other Features | Qualcomm Hexagon NPU (45 NPU TOPS) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












