

HP Pavilion 14-dv2014TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$626.82 • View Prices • By HP
HP Pavilion 14-dv2014TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States starts from $626.82.
- Share
$626.82
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD Graphics
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Pavilion 14-dv2014TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB … Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17 mmSlim
- 1.41 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 43 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP Pavilion 14-dv2014TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB … Price History
You can check the price history of HP Pavilion 14-dv2014TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $59,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion 14-dv2014TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15-fd0467TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP Pavilion 14-dv2014TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15-fr0025TU Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)HP Pavilion 14-dv2014TU Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB … Full Specs
General
| Series | Pavilion Intel |
| Model | 14-dv2014TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 325 x 216 x 17 mm |
| Weight | 1.41 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | MediaTek Wi-Fi 6 MT7921 (2x2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, backlit, Natural Silver keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated dual array digital Microphone |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Audio by B&O |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1235U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 43 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 43 Wh Li-ion, Support battery fast charge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











