
HP Pavilion 14-eh0024TU Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$791.58 • Out Of Stock • By HP
HP Pavilion 14-eh0024TU Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States starts from $791.58.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$791.58
Search
Features
- 12th Gen Intel Core i7 12700H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Pavilion 14-eh0024TU Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SS… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 17 mmSlim
- 1.41 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 12700H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 13 MRXU3LL/A 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2022 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 512GB SSD/ macOS)HP Pavilion 14-eh0024TU Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SS… Full Specs
General
| Series | Pavilion |
| Model | 14-eh0024TU |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 325 x 217 x 17 mm |
| Weight | 1.41 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E AX211 (2x2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, Natural Silver Keyboard With Numeric Keypad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 12700H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 12700H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










