



HP Pavilion 15-dk1514TX Gaming Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph)
$738.43 • Out Of Stock • By HP
HP Pavilion 15-dk1514TX Gaming Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $738.43.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$738.43
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i5 10300H
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 256 GB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce GTX 1650Ti
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
OUT OF STOCK
HP Pavilion 15-dk1514TX Gaming Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ … Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 23.4 mmThick
- 2.28 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 10300H
- 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1650Ti GraphicsAverage
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDD, 256 GB SSDSmallest
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 2.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 52.5 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion 15-dk1514TX Gaming Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph) vs Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00D9IN Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050 Graph)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 6TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090)HP Pavilion 15-dk1514TX Gaming Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ … Full Specs
General
| Series | Pavilion |
| Model | 15-dk1514TX |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360 x 256 x 23.4 mm |
| Weight | 2.28 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD IPS Micro-edge Dsiplay (144 Hz, Brightness: 250 nits, 141 ppi, Color Gamut: 45% NTSC) |
Connectivity
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 Port |
| Card Reader | 1 x Multi-format SD Media Card Reader (Support SD/SDHC/SDxC, and Supports Mini Versions of SD/MS Adapters) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size island-style Ultra Violet with Numeric Keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad with Multi-touch Gesture Support, Precision Touchpad Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Audio by B&O, Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 10300H |
| Speed | 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 10300H |
| Generation | 10th Gen |
| Chipset | NA |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce GTX 1650Ti |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2933 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 7200 RPM |
Battery
| Battery | 52.5 Wh, 3 Cell Battery |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2019, HP Documentation, HP e-service, HP BIOS Recovery, HP SSRM, HP Smart, HP Jumpstart, HP Support Assistant |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Thin 23.4 mm Display, Wide Vents Maximize Airflow, 52.5 Wh Li-ion Polymer, Support Battery Fast Charge, MU-MIMO Supported, Miracast Compatible |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













