




HP Pavilion 15-eg3079TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
$603.43 • Out Of Stock • By HP
HP Pavilion 15-eg3079TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) price in United States starts from $603.43.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$603.43
Search
Features
- 13th Gen Intel Core i5 1340p
- 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Pavilion 15-eg3079TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB … Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmSlim
- 1.75 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i5 1340p
- 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores
8 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion 15-eg3079TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 7 Aero 13-bg1678AU Next Gen AI Laptop (AMD Ryzen 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP Pavilion 15-eg3079TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 16-ba1008TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP Pavilion 15-eg3079TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 16-fb0001QU Laptop (Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)HP Pavilion 15-eg3079TU Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB … Full Specs
General
| Series | Pavilion |
| Model | 15-eg3079TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 360.2 x 234 x 17.9 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Brightness: 250 nits, Color Gamut: 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek 6 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP Wide Vision 720p HD camera |
| Keyboard | Full-size, backlit, Natural Silver keyboard with numeric keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | Dual speakers |
| Sound | Audio by B&O |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i5 1340p |
| Speed | 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores 8 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 16 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1340p |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Adapter Type | Smart AC power adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














