





HP 15s-fq5111TU Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$653.22 • View Prices • By HP
HP 15s-fq5111TU Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $653.22.
- Share
$653.22
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP 15s-fq5111TU Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.69 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmall
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 41 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP 15s-fq5111TU Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Price History
You can check the price history of HP 15s-fq5111TU Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $62,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP 15s-fq5111TU Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP Pavilion 16 AI 16-ag0019AU Laptop (AMD Ryzen 5 8540U/ 16GB / 512GB SSD/ Win11)
HP 15s-fq5111TU Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs HP Pavilion 15s-FR5007TU Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Nitro V 16 ANV16-42-R96P Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Gigabyte G6X 9KG-43US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)HP 15s-fq5111TU Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win1… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 15s-fq5111TU |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.5 x 242 x 19.9 mm |
| Weight | 1.69 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS Screen |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Micro-edge, Brightness: 250 nits, 45% NTSC, BrightView |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x SuperSpeed USB Type-C (5 Gbps Signaling Rate), 2 x SuperSpeed USB Type-A (5 Gbps Signaling Rate) |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | Multi-Format SD Media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Nano Security Lock Slot |
Input
| Camera | HP True Vision 720p HD Camera |
| Keyboard | Full-size, Natural Silver Keyboard with Numeric Keypad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | HP Imagepad With Multi-touch Gesture Support, Precision Touchpad Support |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Sound | HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1235U |
| Generation | 12th Gen |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 41 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
| Battery Details | 41 Wh Li-ion |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home and Student, McAfee LiveSafe (30 days free trial as default) |
| Other Features | Alexa Built-in |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















