




HP Pavilion 16-af0028TU Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$906.23 • Out Of Stock • By HP
HP Pavilion 16-af0028TU Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $906.23.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$906.23
Search
Features
- Intel Core Ultra 7 155U
- 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 16 GB LPDDR5x RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Pavilion 16-af0028TU Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/… Specs
Group: $77,500 to $92,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1.77 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 7 155U
- 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores - 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics
- 16 GB LPDDR5x RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 59 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion 16-af0028TU Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Asus Vivobook 16 2025 X1607CA-MB142WS Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP Pavilion 16-af0028TU Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Motorola Motobook 60 Pro 83NY000CIN Laptop (Intel Core Ultra 5 225H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP Pavilion 16-af0028TU Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs HP Envy x360 14-fc0078TU Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)HP Pavilion 16-af0028TU Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Pavilion |
| Model | 16-af0028TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.77 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 155U |
| Speed | 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 155U |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 59 Wh, 3 Cell Battery |
| Battery Details | Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














