




HP Pavilion Aero 13-bg0016AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640U/ 16GB / 512GB SSD/ Win11)
$720.08 • View Prices • By HP
HP Pavilion Aero 13-bg0016AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640U/ 16GB / 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $720.08.
- Share
$720.08
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 8th Gen AMD Ryzen 5 8640U
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB LPDDR5x RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 13.3 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
HP Pavilion Aero 13-bg0016AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640U/ 16GB /… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 170 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 8th Gen AMD Ryzen 5 8640U
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 16 GB LPDDR5x RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 43 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP Pavilion Aero 13-bg0016AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640U/ 16GB /… Price History
You can check the price history of HP Pavilion Aero 13-bg0016AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640U/ 16GB / 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $68,912. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Pavilion Aero 13-bg0016AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640U/ 16GB / 512GB SSD/ Win11) vs HP OmniBook 7 Aero 13-bg1456AU Next Gen AI Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)HP Pavilion Aero 13-bg0016AU Laptop (AMD Ryzen 5 8640U/ 16GB /… Full Specs
General
| Series | Pavilion Aero 13 |
| Model | 13-bg0016AU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 170 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Brightness: 400 nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard | Natural Silver keyboard, Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Build-in Microphones |
| Speakers | Build-in Dual Speakers |
| Sound | Audio by Polystudio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen AMD Ryzen 5 8640U |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 8640U |
| Generation | 8th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 43 Wh, 3 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














