
HP Pavilion Aero 2024 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home)
$1,039.69 • Coming Soon • By HP
HP Pavilion Aero 2024 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11 Home) price in United States starts from $1,039.69.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
HP Pavilion Aero 2024 Laptop (Intel Co… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
HP Pavilion Aero 2024 Laptop (Intel Co… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel Core Ultra 7 155U
- 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 16 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated
- 13.3 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
HP Pavilion Aero 2024 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 5… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 170 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 155U
- 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores - 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics
- 16 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 43 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)HP Pavilion Aero 2024 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 5… Full Specs
General
| Series | Pavilion Aero |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 170 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Brightness: 400 nits, 170 ppi, Color Gamut: 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HP Wide Vision 720p HD |
| Keyboard | Full-size, Natural Silver keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Build-in Dual Speakers |
| Sound | Audio by B&O, HP Audio Boost |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 155U |
| Speed | 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 155U |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 43 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W Smart AC power adapter |
| Battery Details | 43 Wh Li-ion polymer |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











