



HP Spectre x360 13-ap0101TU (5SE54PA) Laptop (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home)
$1,804.85 • Out Of Stock • By HP
HP Spectre x360 13-ap0101TU (5SE54PA) Laptop (8th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home) price in United States starts from $1,804.85.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,804.85
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i7 8565U
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD 620
- 13.3 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Spectre x360 13-ap0101TU (5SE54PA) Laptop (8th Gen Core i7/… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 14.4 mmSlim
- 1.32 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 166 PPILow
- Touch Screen
Performance
- 8th Gen Intel Core i7 8565U
- 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Integrated UHD 620 Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)HP Spectre x360 13-ap0101TU (5SE54PA) Laptop (8th Gen Core i7/… Full Specs
General
| Series | Spectre x360 |
| Model | 13-ap0101TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 308.8 x 218 x 14.4 mm |
| Weight | 1.32 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | Yes |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Full HD, Backlit IPS Touch Display with Corning Gorilla Glass (Supports Active Stylus Pen) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n/ac |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Full HD IR Webcam |
| Keyboard | Full Size Island-style |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi Gesture Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Quad Speakers |
| Sound | Bang & Olufsen Play, HP Audio Boost 2.0 |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i7 8565U |
| Speed | 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 8565U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Included Software | HP Support Assistant, HP JumpStart, HP Audio Switch, HP Connection Optimizer, Microsoft Office Home and Student 2016 |
| Sales Package | Laptop, Active Stylus Pen, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Li-ion Polymer Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













