



HP Spectre x360 13-aw0211TU (9JM93PA) Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10)
$1,076.17 • View Prices • By HP
HP Spectre x360 13-aw0211TU (9JM93PA) Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) price in United States starts from $1,076.17.
- Share
$1,076.17
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 10th Gen Intel Core i5 1035G4
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB LPDDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Plus
- 13.3 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
HP Spectre x360 13-aw0211TU (9JM93PA) Laptop (10th Gen Core i5… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 10
- Thickness: 16.9 mmAverage
- 1.27 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 166 PPIHigh
- Touch Screen
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 1035G4
- 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Iris Plus Graphics
- 8 GB LPDDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
HP Spectre x360 13-aw0211TU (9JM93PA) Laptop (10th Gen Core i5… Price History
You can check the price history of HP Spectre x360 13-aw0211TU (9JM93PA) Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) below. The current price is $102,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Lenovo Legion 5i 83LY0000US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-KA1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB/ Win11)HP Spectre x360 13-aw0211TU (9JM93PA) Laptop (10th Gen Core i5… Full Specs
General
| Model | x360 13-aw0211TU (9JM93PA) |
| OS | Windows 10 Professional |
| Dimensions | 306 x 194.5 x 16.9 mm |
| Weight | 1.27 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | Yes |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Diagonal Full HD BrightView Micro-edge WLED-backlit Multitouch-enabled Edge-to-edge Glass with anti-reflection Corning Gorilla Glass NBT, 400 nits, 100 Percentage sRGB Touch Screen Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 b/g/n/ax |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size Island-style Poseidon |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 1035G4 |
| Speed | 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1035G4 |
| Generation | 10th Gen |
| Chipset | Intel Integrated SoC |
Graphics
| GPU | Intel Iris Plus |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













