


HP Stream 11-ak0010nr Laptop (Celeron Dual Core/ 4GB/ 32GB SSD/ Windows 10)
$444.57 • Out Of Stock • By HP
HP Stream 11-ak0010nr Laptop (Celeron Dual Core/ 4GB/ 32GB SSD/ Windows 10) price in United States starts from $444.57.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$444.57
Search
Features
- Intel Celeron N4000 N4000
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 32 GB SSD
- Intel UHD 600
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
HP Stream 11-ak0010nr Laptop (Celeron Dual Core/ 4GB/ 32GB SSD… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.8 mmSlim
- 1.05 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmallest
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 135 PPILow
- Anti Glare
Performance
- Intel Celeron N4000 N4000
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD 600 Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 32 GB SSD
Connectivity
- Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 16 2021 Z14V0016E Laptop (Apple M1 Pro/ 32GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)HP Stream 11-ak0010nr Laptop (Celeron Dual Core/ 4GB/ 32GB SSD… Full Specs
General
| Model | 11-ak0010nr (16V14UA) |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| Dimensions | 281.5 x 192.8 x 16.8 mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Diagonal HD SVA WLED-backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4000 N4000 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron N4000 |
| Model | N4000 |
Graphics
| GPU | Intel UHD 600 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 32 GB SSD |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, User Manual, Charger |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












