


HP Victus 15-fa2203TX Gaming Laptop (Intel Core 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050)
$992.91 • View Prices • By HP
HP Victus 15-fa2203TX Gaming Laptop (Intel Core 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050) price in United States starts from $992.91.
- Share
$992.91
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 5 210H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
HP Victus 15-fa2203TX Gaming Laptop (Intel Core 5/ 16GB/ 512GB… Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 23.5 mmThick
- 2.29 kgHeavy
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- Intel Core 5 210H
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Performance Cores
4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
HP Victus 15-fa2203TX Gaming Laptop (Intel Core 5/ 16GB/ 512GB… Price History
You can check the price history of HP Victus 15-fa2203TX Gaming Laptop (Intel Core 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050) below. The current price is $95,746. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP Victus 15-fa2203TX Gaming Laptop (Intel Core 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Katana A15 AI B8VE-418IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 /6GB Graph)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 5 Pro 360 NP960QHA-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)HP Victus 15-fa2203TX Gaming Laptop (Intel Core 5/ 16GB/ 512GB… Full Specs
General
| Series | Victus |
| Model | 15-fa2203TX |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Laptop |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357.9 x 255 x 23.5 mm |
| Weight | 2.29 kg |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits, 62.5% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge), 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 USB Type-C 5Gbps signaling rate (DisplayPort 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Full-size, backlit, performance blue opaque keyboard with numeric keypad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | integrated dual array digital microphones |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 210H |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Performance Cores 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 |
| Model | 210H |
| Chipset | Intel integrated SoC |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Included Software | MS Office Home 2024 |
| Sales Package | 1 x Laptop, 1 x Power Adaptor, 1 x User Guide, 1 x Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












