




HP ZBook Firefly 14 G11 A92U3PT Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/16 GB/512GB SSD/Dos)
$1,089.97 • View Prices • By HP
HP ZBook Firefly 14 G11 A92U3PT Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/16 GB/512GB SSD/Dos) price in United States starts from $1,089.97.
- Share
$1,089.97
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 7 155U
- 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- DOS OS
- 1 Year Warranty
HP ZBook Firefly 14 G11 A92U3PT Laptop (Intel Core Ultra 7 155… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: DOS
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 19.2 mmAverage
- 1.41 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 7 155U
- 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores - 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 56 Wh, 3 Cell BatteryGood
HP ZBook Firefly 14 G11 A92U3PT Laptop (Intel Core Ultra 7 155… Price History
You can check the price history of HP ZBook Firefly 14 G11 A92U3PT Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/16 GB/512GB SSD/Dos) below. The current price is $102,400. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 6TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090)HP ZBook Firefly 14 G11 A92U3PT Laptop (Intel Core Ultra 7 155… Full Specs
General
| Series | HP ZBook Firefly 14 |
| Model | A92U3PT |
| Utility | Business, Performance |
| OS | DOS |
| Dimensions | 315.7 x 224.4 x 19.2 mm |
| Weight | 1.41 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 300 nits, 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power) |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 5 MP IR camera |
| Keyboard | HP Premium Quiet Keyboard – Spill-Resistant, Full-Size, Backlit Keyboard with Drain and DuraKeys |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built in Dual Stereo Speakers |
| Sound | Audio by Poly Studio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 155U |
| Speed | 2 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 155U |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 56 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C Adapter |
Extra
| Sales Package | Product Manual , Power Adapter, Laptop |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














