
Jio JioBook Cloud Laptop (Octa Core/ 4GB/ 64GB eMMC/ JioOS)
$157.46 • Coming Soon • By Jio
Jio JioBook Cloud Laptop (Octa Core/ 4GB/ 64GB eMMC/ JioOS) price in United States starts from $157.46.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Jio JioBook Cloud Laptop (Octa Core/ 4… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Jio JioBook Cloud Laptop (Octa Core/ 4… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Octa Core
- 4 GB LPDDR4 RAM
- 64 GB eMMC Storage
- 11.6 inches, 1366 x 768 pixels
- 1 Year Warranty
UPCOMING
Jio JioBook Cloud Laptop (Octa Core/ 4GB/ 64GB eMMC/ JioOS) Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 11.6 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsAverage
- ~ 135 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 8 x (Turbo Speed upto 2 GHz) Cores
- Octa Core
- 4 GB LPDDR4 RAMAverage
- 64 GB eMMC
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 2.0
- 2 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Jio JioBook Cloud Laptop (Octa Core/ 4GB/ 64GB eMMC/ JioOS) vs Primebook 4G Android Laptop (MediaTek MT8788/ 4GB/ 64GB eMMC/ Android 11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)Jio JioBook Cloud Laptop (Octa Core/ 4GB/ 64GB eMMC/ JioOS) Full Specs
General
| Series | JioBook |
| Model | Cloud |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Jio Cloud OS |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 11.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 135 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11ac |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Touchpad | Multi-touch gestures enabled |
| Inbuilt Microphone | Dual |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 2 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4 |
| eMMC Storage | 64 GB |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Other Features | 4G Mobile Broadband Connectivity |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











