
Jio JioBook NB1112MM BLU 2023 Laptop (Octa Core/ 4GB/ 64GB eMMC/ JioOS)
$174.73 • Coming Soon • By Jio
Jio JioBook NB1112MM BLU 2023 Laptop (Octa Core/ 4GB/ 64GB eMMC/ JioOS) price in United States starts from $174.73.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Jio JioBook NB1112MM BLU 2023 Laptop (… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Jio JioBook NB1112MM BLU 2023 Laptop (… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- MediaTek MT8788 MT8788
- Octa Core
- 4 GB RAM
- 64 GB Hard Disk
- Arm Mali-G72 MP3
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- 1 Year Warranty
- 1 USB 3.0 Ports
UPCOMING
Jio JioBook NB1112MM BLU 2023 Laptop (Octa Core/ 4GB/ 64GB eMM… Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Utility: Everyday Use
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsAverage
- ~ 112 PPIAverage
Performance
- MediaTek MT8788 MT8788
- 8 x (Turbo Speed upto 2 GHz) Cores
- Octa Core
- Arm Mali-G72 MP3 Graphics
- 4 GB RAMLargest
- 64 GB HDDSmallest
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Lenovo Legion 5i 83LY0000US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-KA1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Acer Nitro V 16 ANV16-42-R96P Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000JUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 220/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Jio JioBook NB1112MM BLU 2023 Laptop (Octa Core/ 4GB/ 64GB eMM… Full Specs
General
| Series | JioBook |
| Model | JioBook NB1112MM |
| Utility | Everyday Use |
| OS | JioOS |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | MediaTek MT8788 MT8788 |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 2 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core |
| Brand | MediaTek |
| Series | MT8788 |
| Model | MT8788 |
Graphics
| GPU | Arm Mali-G72 MP3 |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
| Hard Disk Interface | eMMC |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











