




Lenovo Chromebook Duet 2-in-1 Chromebook (Helio P60T/ 4GB/ 64GB/ Chrome OS)
$219.38 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Chromebook Duet 2-in-1 Chromebook (Helio P60T/ 4GB/ 64GB/ Chrome OS) price in United States starts from $219.38.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$219.38
Search
Features
- MediaTek Helio P60T P60T
- Octa Core
- 4 GB LPDDR4X RAM
- 64 GB Hard Disk
- ARM G72 MP3
- 10.1 inches, 1200 x 1920 pixels
- Chrome OS
- Backlit Keyboard
OUT OF STOCK
Lenovo Chromebook Duet 2-in-1 Chromebook (Helio P60T/ 4GB/ 64G… Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- OS: Chrome
- Utility: Business, Everyday Use
- Thickness: 7.35 mmSlim
- 450 gLight
Display
- 10.1 inchesSmall
- 1200 x 1920 pixelsGood
- ~ 224 PPIHigh
Performance
- MediaTek Helio P60T P60T
- 8 x Cores
- Octa Core
- 2 MB Cache
- ARM G72 MP3 Graphics
- 4 GB LPDDR4X RAMSmallest
- 64 GB HDDSmall
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 1 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
4 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion Slim 5 Gen 9 83DH0042US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 8845HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Samsung Galaxy Book 4 Pro 360 2-in-1 NP960QGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)Lenovo Chromebook Duet 2-in-1 Chromebook (Helio P60T/ 4GB/ 64G… Full Specs
General
| Model | Duet |
| Utility | Business, Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Chrome OS |
| Dimensions | 159.8 x 239.8 x 7.35 mm |
| Weight | 450 g |
Display
| Touch | No |
| Size | 10.1 inches |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11AC |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Rear Camera | Yes, 8 MP |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x Dolby Audio speakers |
| Sound | Smart Amp |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | MediaTek Helio P60T P60T |
| Speed | 8 x Cores |
| Cores | Octa Core |
| Cache | 2 MB |
| Brand | MediaTek |
| Series | Helio P60T |
| Model | P60T |
Graphics
| GPU | ARM G72 MP3 |
| GPU Clock Speed | Upto 800 GHz |
| Brand | ARM |
Memory
| RAM | 4 GB LPDDR4X |
| Hard Disk Capacity | 64 GB |
Battery
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














