




Lenovo IdeaPad 1 15ALC7 82R4011PIN Laptop (AMD Ryzen 5 5500U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$478.26 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 1 15ALC7 82R4011PIN Laptop (AMD Ryzen 5 5500U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $478.26.
- Share
$478.26
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 5 Hexa Core 5500U
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon AMD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo IdeaPad 1 15ALC7 82R4011PIN Laptop (AMD Ryzen 5 5500U /… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.61 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 5 Hexa Core 5500U
- 6 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 MB Cache
- AMD Radeon AMD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo IdeaPad 1 15ALC7 82R4011PIN Laptop (AMD Ryzen 5 5500U /… Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad 1 15ALC7 82R4011PIN Laptop (AMD Ryzen 5 5500U / 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $45,899. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 16 2024 Z1FT000DA Laptop (Apple M4 Max/ 128GB/ 4TB SSD/ macOS) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)Lenovo IdeaPad 1 15ALC7 82R4011PIN Laptop (AMD Ryzen 5 5500U /… Full Specs
General
| Series | IdeaPad 1 |
| Model | 82R4011PIN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360.2 x 236 x 17.9 mm |
| Weight | 1.61 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Non-backlit, English, No |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 2x, Array |
| Speakers | Stereo speakers, 1.5W x2, Dolby Audio |
| Sound | High Definition (HD) Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 5 Hexa Core 5500U |
| Speed | 6 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 Hexa Core |
| Model | 5500U |
| Generation | 5th Gen |
| Chipset | AMD SoC Platform |
Graphics
| GPU | AMD Radeon AMD |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Extra
| Included Software | Office Home 2024 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














