


Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00FFIN Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$534.74 • View Prices • By Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00FFIN Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $534.74.
- Share
$534.74
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00FFIN Laptop (12th Gen Core i3/ 1… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.43 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 12th Gen Intel Core i3 1215U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 16 GB DDR4 RAMLarge
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00FFIN Laptop (12th Gen Core i3/ 1… Price History
You can check the price history of Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00FFIN Laptop (12th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $49,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00FFIN Laptop (12th Gen Core i3/ 1… Full Specs
General
| Series | IdeaPad |
| Model | IdeaPad 3 14IAU7 82RJ00FFIN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 324.2 x 215.7 x 19.9 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 250nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 11 ac (2x2) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | 4-in-1 Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Backlit English Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | In-Built Dual Array Microphones |
| Speakers | In-Built Dual Stereo Speakers |
| Sound | 2 x 1.5 W Stereo Speakers with Dolby Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i3 1215U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1215U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Adapter Type | 65W Adapter |
| Battery Backup | Upto 7 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












