

Lenovo IdeaPad A10 (59-388639) Slatebook (Quad Core A9/ 1GB/ 16GB eMMC/ Android 4.2/ Touch)
$137.66 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo IdeaPad A10 (59-388639) Slatebook (Quad Core A9/ 1GB/ 16GB eMMC/ Android 4.2/ Touch) price in United States starts from $137.66.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$137.66
Search
Features
- ARM Cortex A9
- Quad Core
- 1 GB DDR3 RAM
- Integrated Graphics
- 10.1 inches, 1366 x 768 pixels, Touch Screen
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo IdeaPad A10 (59-388639) Slatebook (Quad Core A9/ 1GB/ 1… Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.3 mmSlim
- 1 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 10.1 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsAverage
- ~ 155 PPIHigh
- Touch Screen
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- ARM Cortex A9
- 4 x 1.6 GHz Cores
- Quad Core
- Integrated Graphics Graphics
- 1 GB DDR3 RAMSmall
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v2.1
- 0.3 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G16 G614JV-AS74 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
HP Victus 15- FB2082WM A14MNUA#ABA Gamign Laptop (AMD Ryzen 5 8645HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Lenovo IdeaPad A10 (59-388639) Slatebook (Quad Core A9/ 1GB/ 1… Full Specs
General
| Series | A10 |
| Model | 59-388639 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Android v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions | 269 x 185 x 17.3 mm |
| Weight | 1 kg |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
Display
| Type | HD LED Display with 10 Point Multi-touch Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 10.1 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 155 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth | v2.1 |
| USB Ports | No USB Port |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Micro SD |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 0.3 Megapixel, 0.3 MP |
| Keyboard | Full Size AccuType Keyboard |
| Touchpad | Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Sound | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | ARM Cortex A9 |
| Speed | 4 x 1.6 GHz Cores |
| Cores | Quad Core |
| Brand | ARM |
| Model | Cortex A9 |
Graphics
| GPU | Integrated Graphics |
Memory
| RAM | 1 GB DDR3 |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 22.6 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 9 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











