

Lenovo Ideapad S145 81W800HDIN Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home)
$470.02 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Ideapad S145 81W800HDIN Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB/ Win10 Home) price in United States starts from $470.02.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$470.02
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i5 1035G1
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Ideapad S145 81W800HDIN Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ … Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.85 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 1035G1
- 4 x 1 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDLargest
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0
- 0.3 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 35 Wh, 2 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Dell Alienware 18 Area-51 LAA18250 -9420BLU-PUS Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080) vs Asus ROG Strix Scar 18 G835LX-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 24GB RTX 5090)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Lenovo Ideapad S145 81W800HDIN Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ … Full Specs
General
| Series | Ideapad S145 |
| Model | 81W8 idea pad S145 -15IIL U |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 362.2 x 251.5 x 19.9 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Backlit TN Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 1x1 AC |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | 4-in-1 Media Reader (MMC, SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 0.3 MP |
| Keyboard | Non-backlit English Keyboard, No |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-touch Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Integrated Monaural Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | 2 x 1.5 W Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 1035G1 |
| Speed | 4 x 1 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1035G1 |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 35 Wh, 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home and Student 2019 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 35 WHr Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











